Velkommen til sæson 2026

Kære Torsdagsgolfer

Torsdagsklubben bestyrelse har haft vores første møder og det har afstedkommet følgende ansvarsfordeling for sæsonen:

Jan Anker Nielsen – Koordinator, Medlemsregistrering, Indkøb af præmier, Turneringer Golfbox
Jan Heinrich – Afslutning af matcher, Fællesspisninger, Nærmest pinden, Sponsorer, Præmieuddeling
Jens Møller Søgård – Sponsorer, Fællesspisninger, Tovholder Damematch, Events, Præmieuddeling
Jesper Brøndum-Nielsen – Hjemmeside, Resultatformidling, Backup Golfbox, Damematch

Sæsonplan

Første spilledag bliver torsdag den 26. marts, hvis sommergreens er åbne. Vi opsætter dog under alle omstændigheder spil denne dag.

Første fællesspisning vil være den 9. april 2026.
Sidste ordinære spilledag er torsdag den1. oktober 2026.
Afslutningsmatchen bliver FREDAG den 9. oktober 2026.
I alt spilles der 26 tællende runder, der er gældende i “Race to Aalborg” og “Årets golfer 2026”

Sidst på sæsonen fra 8. – 29. oktober har vi starttider i et kortere tidsrum. Ingen af disse spilledage er tællende til de gennemgående turneringer, men der er normale præmier og vi håber på opbakning til disse tider, derfor udnyt dem gerne, så vi viser vores ”tilstedeværelse”.

Detaljeret sæsonplan kan du finde på hjemmesiden.

Medlemskab

Alle herrer med fuldt medlemskab i AAGK kan blive optaget, dog er der dispensation til eksisterende long distance medlemmer.
Kontingentet er kr. 450 for sæsonen, og det skal indbetales via MobilePay på en af følgende boxe:
Modtager: 5660 MR alternativt 2259VA (samme boxe som sidste sæson).

Starttider:

Vi går ud fra kl. ca. 13:30 til ca. 16:30. På grund af mørket vil tee-off blive korrigeret løbende gennem sæsonen, så hold ekstra øje med beskeder og ellers fremgår spilletiderne af sæsonplanen.

Tilmelding

Tilmelding til den ugentlige match foretages i Golfbox, se vejledning til højre. Matchen åbnes i Golfbox 14 dage før matchdag, og tilmelding skal ske senest TIRSDAG KL. 12.00 FØR matchdagen. Der kan ikke ske eftertilmelding. Bliver du nødt til at melde afbud efter deadline SKAL dette gøres til mail aabgolf@gmail.com – husk IKKE til kontoret!
I enkelte tilfælde kan din oprindelige tid blive flyttet, for at der kan frigives ledige starttider til øvrige medlemmer i klubben, og du vil i så fald blive informeret via e-mail.

Turneringsbetingelser og spilafvikling

Den enkelte torsdagsmatch afvikles som en turnering i Golfbox, og man kan kun spille indenfor Torsdagsklubbens tildelte starttider – der gives ikke dispensationer.
Der er en undtagelse i juli samt Kr. Himmelfartsdag den 14. maj 2026.
I juli som er feriemåned for de fleste, tillader Aalborg Golfklub ikke Torsdagsklubben at have faste tider. Det er derfor OK, der spilles i Torsdagsklubbens regi hele torsdagen både Kr. Himmelfartsdag samt i juli, og resultaterne er tællende. Husk dog stadig at melde dig til turneringen i Golfbox og efterfølgende booke tid som en privat match i Golfbox.

Gennemfører man ikke (uanset grund) hele runden, er det vigtigt at få registreret en ”No Return” og ikke blot ”samle op” i Golfbox for de resterende huller på runden.

Spiller et medlem flere runder samme dag, er det den første runde, der er tællende, da man ikke må prøvespille banen eller huller inden Torsdagsklubbens match.

Torsdag den 16. juli er der ”Åbne Aalborg Dage”, og her er der ingen spil.

For at få et bedre flow på banen, og undgå “henstillinger” fra andre medlemmer, spiller alle rækker stableford fra Tee 55/57 (Gul). Når der er fællespisning spiller alle rækker fra Tee 46/48 (Rød).

Et medlem i Torsdagsklubben kan maksimalt få tildelt to ekstra slag pr. hul.

Afslutning af matchen:

Scoren indtastes i turneringsmodulet i Golfbox og kan med fordel indtastes undervejs på runden, alternativt efter runden mens vinder-/taberøl nydes – deadline er kl. 22.00 på spilledagen.

Turneringen afsluttes herefter i Golfbox af turneringslederen, og er scoren ikke indtastet inden kl. 22.00 tæller den ikke med i turneringen.

Scores og Eclectic bliver automatisk registreret i Golfbox.

Fællesspisning:

Kaptajnerne har stort fokus på det sociale element i Torsdagsklubben, og der er mad og drikke jo altid en sikker vinder. Vi har derfor sammen med restauranten bestræbt os på at sammensætte nogle gode retter, som vil fryde smagsløgene og maven, som enden for en god måneds spil.
Sammen med Tiffany, Simon og Anders fra restauranten er der forhandlet en pris på 110-135 kr.

Spisningerne starter kl. 19.30, hvor der løbende fyldes op efter behov.

Vi ser frem til der kommer mange medlemmer til alle fællesspisningerne, og specielt første gang hvor der vil være gennemgang af sæsonplanen og de ændringer der er i sæson 2026 i forhold til tidligere sæsoner.

Vi opfordrer derfor til deltagelse i fællesspisningerne, da det er et væsentligt element i det sociale liv i Torsdagsklubben, ligeledes appellerer vi til, at du ikke spiller i den samme 4 bold torsdag efter torsdag, men hen over året spiller med forskellige medlemmer. Der står som oftest 70-80 mand klar til at spille med netop dig!

Præmier og løbende konkurrencer:

Præmieuddelingen sker til fællesspisninger ca. 20:45.
Der er ”faste” præmier ugevinderne til de 2 bedste i hver række, til 10. pladsen og til den næstsidste.
Der spilles nærmest flaget i hver række de dage, der er fællesspisning, og der er præmie til spilleren nærmest flaget i hver række. Vær opmærksom på hvilket hul den enkelte række har fået tildelt.
Eclectic er delt op på de 3 baner, Gul/Rød, Rød/Blå og Blå/Gul, der er præmie til de 3 første i alle 3 rækker på hver sløjfe.
“Race to Aalborg” er de 5 bedste runder i henholdsvis forår, sommer, efterår, der er præmie til de 3 første i hver række.
”Årets golfer” i A-B-C rækken er de 15 bedste runder i løbet af hele sæsonen, der er præmie til de 4 første i hver række.

Har du vundet en præmie siden den sidste fællesspisning eller på dagen, skal den afhentes ved fællesspisningen, alternativt skal du skrive til aabgolf@gmail.com og angive, hvem der kan få udleveret din præmie. Præmier “overføres” ikke og vil gå til klappepræmier samme dag, hvis ikke der er arrangeret afhentning.

Damerne mod herrerne:

Vores efterhånden traditionelle match mod Onsdagspiger afvikles fredag 21. august – lad os se om ikke det bliver ”alle gode gange 3” at SIFA trolden beholder sin blå trøje på. Bak endelig op om denne match, så den kan få lov at bestå.
Der vil være obligatorisk fællesspisning og kåring af vinderen efter matchen.

Mere information om matchen senere på sæsonen.

Udenbys tur

Der arbejdes i kulissen på at arrangere en fælles tur i Torsdagsklub-regi til en anden dansk klub og evt. og en udlandstur, hvis der kunne være interesse for det.

Rækkeinddeling:

Vi opdeles i 3 lige store rækker efter de opgivne handicaps ved tilmeldingen til Torsdagsklubben. Status/endelig opdeling laves en uge før første matchdag.
Man bliver således stående i samme række i hele sæsonen, uanset hvor godt eller skidt man har spillet og handicappet ændrer sig.

I 2026 er inddelingen følgende (inddelt på baggrund af tilmeldinger pr. 15. marts 2026):

A-rækken: op til og med hcp. 12,9
B-rækken: fra hcp. 13,0 til og med hcp. 18,0
C-rækken: over eller lig med hcp. 18,1

Hjælp med at skaffe sponsorer:

For at gøre det ekstra attraktivt at være medlem i Torsdagsklubben, håber vi at kunne skaffe endnu flere præmier eller få mulighed for at arrangerer andre tiltag, og I kan hjælpe på vej ved at støtte kaptajnerne med at skaffe sponsorer.
Vi skal nok sørge for rosende omtale af firmaet samt synlighed på Torsdagsklubbens hjemmeside, så kontakt sponsoransvarlig Jens Søgård eller skriv på nedenstående mail, hvis I selv kunne tænke jer at være sponsor, kender en potentiel sponsor eller har gode ideer til sponsor området?

Spørgsmål? Send en mail til: aabgolf@gmail.com

Vi ønsker jer alle en rigtig god, hyggelig og succesrig sæson.

Med golfhilsen

The four J´s / Torsdags-kaptajnerne

Jan – Jan – Jens – Jesper