Jubilæum for Marcus Brown

Vores helt egen Marcus Brown har været ansat i Aalborg Golf Klub i 25 år og det skal selvfølgelig fejres.

Der afholdes jubilæum TORSDAG DEN 6. OKTOBER FRA KL. 16 – 18. Vi håber, at mange har lyst til at kigge forbi og lykønske Marcus. Klubben vil være vært med et glas bobler og kransekage.
Da vi gerne vil vide hvor mange der deltager, har vi lavet en tilmelding i golfbox som kan ses herunder:

PGA træner Jonas Thomasen takker af.

Jonas fortæller:
Det er med hængende mundvige, at jeg må meddele, at jeg fra 1. december 2022 stopper som træner i Aalborg Golf Klub. Jeg har været ekstremt glad for at være træner i Aalborg, og det har været helt suverænt den måde, I medlemmer har taget imod mig som træner. Der har været travlt med en masse træning, og jeg er meget glad for at have været med til at hjælpe en stor del af jer med jeres golfspil. Jeg vil komme til at savne det rigtig meget. Særligt arbejdet med vores yngste medlemmer, da juniortræningen har fyldt en stor del af min tid som træner. Der har været supermange gode stunder med vores juniorer og jeg kommer helt bestemt til at savne at træne med dem! Og jeg vil garantere, at jeg kommer til at følge deres udvikling fremad.

Det har bestemt ikke været nogen nem beslutning at stoppe som træner, da jeg har været ovenud glad for mit arbejde og de medlemmer, jeg har undervist. Jeg kommer derfor til at savne både kollegaer og medlemmer rigtig meget.

Jeg er dog kommet til konklusionen, at jeg godt kunne tænke mig at arbejde med noget andet end golf, og dermed gøre sporten til en hobby igen. Derfor kommer jeg også fortsat til at være medlem af Aalborg Golf Klub. Så jeg håber fortsat at hilse på jer alle sammen, og høre hvordan det går med jeres golfspil.
Som sagt stopper jeg først den 1. december, og det vil derfor fortsat være muligt at booke lektioner i hele perioden dertil. Turen i november til Spanien bliver selvfølgelig også gennemført.

Med venlig hilsen,
Jonas Thomasen 

Som manager vil jeg på klubbens vegne takke Jonas for hans altid gode måde at være på. Der er ingen tvivl om, at Jonas vil blive savnet af alle – Både yngre som ældre. Vi ønsker Jonas al muligt held og lykke fremover. Heldigvis bliver Jonas som medlem og det er vi rigtig glade for.

Husk tilmelding til frivillig dagen

I Aalborg Golf Klub værdsætter vi de mange ildsjæle!
I en forening som vores er vi dybt afhængige af de mange frivillige der dagligt hjælper med forskellige opgaver, for at klubben fungerer på bedste vis.
Dette har vi stolte traditioner omkring og opgaver, store som små, er til gavn for alle der besøger Aalborg Golf Klub.
For at hædre vores frivillige arrangeres hvert år en “Frivillig dag”, hvor vi lukker banen til 18-hullers turnering og efterfølgende fælles spisning udelukkende til de mange frivillige der hjælper til i Aalborg Golf Klub.
Så har du været frivillig i 2022 har du nu mulighed for at tilmelde dig arrangementet HER – bemærk der er gratis deltagelse.

Opdatering fra greenkeeper:

Efteråret er kommet og derfor skal kommende behandlinger ske på banen:

  1. Eftersåning af greens (greens penetreres med 6 mm solide spyd efterfulgt af græsfrø og vanding) Greens vil ikke blive klippet i 2-3 dage efter behandlingen) Vi forventer dette igangsat og afsluttet i uge 39.
  2. Propning, topdressing og dybdeluftning af teesteder. Behandling forventes igangsat i uge 40. Behandling kan strække sig ud over flere uger alt afhængig af banens beskaffenhed.
  3. Dybdeluftning af fairways. Behandling forventes igangsat i uge 39 og kan strække sig helt frem til og med december.
  4. Oprettelse og pleje af vintergreens. I forbindelse med dybdeluftning af greens og surroundings. Så vil disse blive taget i brug som en provisorisk green, mens arbejdet udføres på det enkelte hul. Vintergreens forventes etableret i uge 39 og dermed spilbare når vinteren kommer.

Mange af disse behandlinger er utrolig vitale for at banen igen i 2023 kan fremstå i god kondition. Specielt vores greens kan præstere på topplan, når behandlingerne udføres på det korrekte tidspunkt. Det er også vigtigt, at behandlinger på greens og teesteder udføres, mens der stadig er varme og vækst i jorden. Dette gør, at “helingsprocessen” bliver kortere og dermed skaber mindre gene for golfspillet.

Information om hver enkelt behandling vil blive delt på hjemmeside og banestatus, når behandlingstidspunktet nærmer sig. Vi vil samtidig lave en pop up besked på golfbox. På denne måde vil man automatisk blive informeret, hvis man booker en tid på banen.

Vil du læse mere om behandlingerne og deres betydning kan de læses HER