Vi har modtaget henvendelse fra klubbens naboer, som oplever, at nogle af vores medlemmer tror at grøften langs med Jægersprisvej er en stor skraldespand, hvor man passende kan få tømt bilen for affald.
LAD VÆRE MED DET!
Vi har opsat skraldespande flere steder på området – kast dit affald i dem i stedet.

Samtidig oplever vi at finde flere og flere rangebolde på banen. Som bekendt må rangebolde KUN bruges på Driving Range – ikke på indspilsområdet og ikke på banen.

Vores teestedsmarkeringer forsvinder – en enkelt gang er en teestedsmarkering fundet ved green, men pt mangler vi markeringerne på gul 3, gul og rød tee. Samtidig er der fjernet pæle fra søen på rød 8. Er der nogen, der er ved at lave sin egen golfbane?

Et stigende antal medlemmer sniger sig ud på bagni, somme tider til gene for de spillere, der har påbegyndt runden på hul 1, andre gange til gene for greenkeeperne, der har planlagt deres arbejde i forhold til de tider, der er booket i tidsbestillingen. Vores ordensregler er meget tydelige på dette punkt – det er kun tilladt at slå ud fra 1. tee. RESPEKTER VENLIGST DETTE.