Det er ingen hemmelighed, at der engang imellem forsvinder diverse effekter fra golfklubben. Det kan jo ske, når mange mennesker frekventerer et sted. Nogle ting forsvinder mere eller mindre tilfældigt, mens andre formentlig fjernes med fuldt overlæg.
Tidligere har vi døjet med en “toiletpapirtyv”, hvorfor rengøringsdamen så sig nødsaget til at stemple al klubbens toiletpapir med logo. Det kan desuden hænde, at der forsvinder et headcover, et par bukser fra omklædningsrummet eller lignende, men disse ting dukker engang imellem op igen.
På det seneste har vi dog oplevet et par tilfælde, som vi meget gerne skulle være foruden!

1. Et par briller, som var glemt på disken i foyeren blev hængt op i en tegnestift under infoskærmen. I løbet af et par dage var disse briller forsvundet (man havde dog ladt brillesnoren være tilbage). Brillerne tilhører et medlem, som vil være meget glad for at få disse retur.
2. Søndag eller mandag er der fjernet et sæt udstyr (bag + udstyr) fra caddyrummet. Baggen er sort og af mærket Wilson Staff – udstyret er af mærket PING. Også her kan man forvente, at ejeren gerne vil have sine ting igen.

Man er meget velkommen til at kontakte en af klubbens ansatte, hvis man har en idé om, hvor tingene befinder sig.