Danmarksturneringens Finale- & oprykningsweekend

Der blev i weekenden den 10. og 11. september spillet afgørende kampe om DM-medaljer og oprykning fra diverse rækker. Vi havde tre hold med i weekenden.

Vores elite damer spillede i Esbjerg, hvor modstanderen i semifinalen lørdag, var Smørum.
Smørum var forhåndsfavoritter (og forsvarende mestre) og vandt desværre også 10-2 over vores piger. Julie Carlslund sikrede Aalborgs eneste sejr.

Der skulle så spilles om bronze om søndagen, men Hillerød havde meldt afbud til DM finalespillet. En skuffelse for Dansk Golf som helhed, at et ”tophold” ikke stiller hold og gennemfører slutspillets program.
Dermed var bronzemedaljerne allerede sikret. Tillykke til vores piger! Det er efterhånden en fast tradition med medaljer til vores dygtige piger.

Holdet i kvalifikationsrækken for damer, havde vundet sin række, og skulle spille om oprykning til 3. division. Det blev en svær opgave. Holdet sluttede sidst som nummer otte af otte hold. Et hurtigt kig på deltagerlisten viser da også, at modstanderholdenes spillere havde noget lavere hcp. end vores. Vi giver det et stærkt forsøg igen til næste sæson!

Det sidste hold, vi havde med i slutspillet, var vores superveteraner. De vandt sølvmedaljer. Stort tillykke med det.
Lørdag vandt de en meget tæt kamp over ærkerivalerne fra Aarhus Golf Club med 7-6. Søndagens finale mod Københavns Golf Klub blev tabt med samme cifre, så vi var utrolig tæt på DM guld.

Ingen guldmedaljer i 2022 og dermed ingen flag på klubbens flagstang. Vi tager stærkt revanche til næste sæson!

Hamish Brown bliver Professionel Golfspiller

Hamish Brown har valgt at forfølge sine drømme som professionel golfspiller – og han glæder sig!

Hamish har i denne sæson forsøgt sig med turneringer på både amatør- og den professionelle scene. Et travlt program med mange rejsedage, turneringer, transporttid og ikke mindst træning og forberedelse. Hamish, der på nuværende tidspunkt ligger nr. 6 på Nordic League ranglisten – hvor top 5 kvalificerer sig til Challenge Touren – sluttede en fabelagtig amatørkarriere ved VM for hold i Frankrig.

Den 31. august til 3. september 2022 blev verdensmesterskaberne for amatører, The Eisenhower Trophy, afholdt på Le Golf National i Paris, hvor Ryder Cup blev spillet i 2018, og hvor OL skal afholdes i 2024. Turneringen afholdes hvert 2. år, og Danmark var forsvarende mestre efter Højgaard brødrene og John Axelsen vandt i 2018 (turneringen i 2020 blev aflyst pga. Corona). Danmark var blandt de 72 deltagende nationer og var repræsenteret ved bl.a. Hamish Brown. Danmark måtte nøjes med en 11. plads ved dette års afvikling.

Mandag den 5. september blev dermed startskuddet for en professionel karriere. Selv samme dag var Hamish inviteret med til Danmarks største Pro-Am turnering, The Hurdle, som blev afholdt for 17. gang i Søllerød Golfklub. Det gode humør var ikke til at tage fejl af, og sikke en første dag som professionel. En imponerende flot runde i -6 under banens par gav en flot 2. plads og kun overgået af Europatour spilleren, Marcus Helligkilde, som gik en runde i -7 under banens par. Desuden vandt Hamish den traditionsrige shoot-out “Dronningsens Ærespris” og slog de øvrige deltager i denne special-konkurrence.

Turen gik herefter videre til Onsjö i Sverige hvor BMW Onsjö Open blev afviklet på Nordic League. Igen brillierede Hamish med en flot 3. plads og sørgerede derfor for at fastholde sin placering på ranglisten.
I morgen spilles der igen på Nordic League hvor de denne gang er rykket til Køge for at spille TRUST Forsikring Championship. En turnering hvor vi har hele tre Aalborg deltagere, i form af Magnus Krebs, Malthe Laustsen og Hamish Brown.

Vi glæder os til at følge den videre rejse mod verdenseliten!