Danmarksturneringen

I Weekenden spilles 3. og 4. runde af Danmarksturneringen. Aalborg Golf Klub er en af de fire jyske hold i elitedivisionen for både damer og herrer, som udgør golfsportens svar på superligaen i fodbold.
Lørdag spiller herrerne i Gyttegård, der ifølge Gyttegaards hjemmeside har den ene af Højgaard tvillingerne til rådighed. Spændende om herrerne kan tackle den modstand og den interesse, der er omkring hjemmekampene i Gyttegaard.
Søndag spiller vores elitedivisionshold hjemmekampe.
Både damerne og herrerne møder Silkeborg. Herrerne har revanche til gode mod ubesejrede Silkeborg, hvorimod damerne vandt sikkert i Silkeborg.

Damerne spiller lørdag ude mod Vejle, der ligesom Aalborg, er ubesejrede.
Både herrer og damer spiller søndag foursomes om morgenen fra kl. 8.00 og singler fra kl. 13.00

Hvis du har lyst til at komme ud og nyde det gode vejr på golfbanen, men usikker på hvordan man er tilskuer til matchen så spørg endelig bare nogle af de andre tilskuere som kan guide dig til at få den bedste oplevelse – alle er velkommen.

Aalborg lægger veje til DM i landevejscykling

Aalborg Kommune er de næste to år vært for DM-ugen, som er et arrangement under Dansk Idræts Forbund, hvor foreløbigt ca. 30 idrætsgrene afvikler deres danske mesterskaber i samme uge i Aalborg. I år finder arrangementet sted 23. – 26. juni.
Den 23. juni i tiden 1300 – 1900 gennemføres mesterskaberne i enkeltstart. Start og mål er ved Aalborg Kongres- og Kultur Center. Ruten (se foto) følger Vesterbro – Hasserisgade – Anders Boris Vej – Ravns Alle – Strøybergsvej – Svalegårdsvej – Mispelvej – Nørholmvej – Nørholm Bygade – Nørholmvej – Keldbækvej – Klitgårdvej – Aalborgvej – Nyrupvej – Mellemholmvej – Munkbækvej – Restrup Kærvej – Restrup Engvej – Nældevej – Nørholmvej – Under Lien – Svalegårdsvej – Hasserisvej – Kong Christians Alle – Vesterbro.
Ruten vil blive afmærket, ensrettet og afspærret for uvedkommende trafik, ligesom der vil stå poster, som vil sørge for at trafikken kan afvikles sikkerhedsmæssigt forsvarligt.
Rytterne starter enkeltvis med et minuts mellemrum. Foran hver rytter kører en motorcykelbetjent og bagved en ledsagebil.

For medlemmerne af Aalborg Golfklub betyder det, at klubben kun kan forlades mod vest via Nørholmvej og Klitgårds Fiskerleje, mens man kun kan ankomme fra øst via Nørholmvej fra Aalborg.
Søndag den 26. juni afvikles mesterskaberne i linjeløb. Her køres i tre felter, som alle kommer fra vest på Nørholmvej mod Aalborg og passerer Jægersprisvej således:

– ca. 1010
– ca. 1215 og
– ca. 1525

Sløjfeplan & midlertidig lokalregel

Sløjfeplanen for 2. halvår er nu offentliggjort og er tilgængelig på hjemmesiden – HER
Fra mandag d. 20. juni vil der være oplæg på tætklippede arealer indenfor ét scorekort.
Der er fortsat udsatte områder på vores fairways, der gør det nødvendigt at spille med oplæg, men i et mindre omfang end tidligere.

Oprydningsdag

Torsdag den 23. juni afholder vi oprydningsdag og vi vil utrolig gerne have jeres hjælp. Det drejer sig især om arealet mellem bagladen og greenkeepergården, hvor vi drømmer om mere plads til bl.a. parkering. Derudover trænger området til en kærlig hånd og lidt knofedt.

Klubbens ansatte vil desuden være til stede på dagen og vi håber at kunne skabe en hyggelig dag, hvor fællesskabet er højsædet.
Meld gerne ind på mail@aalborggolfklub.dk hvis du/I har mulighed for at deltage fra kl. 08:30 til kl. 12:00.

Tilbud fra Aalborg Proshop

Danmark har en af de højeste forekomster af hudkræft og modermærkekræft i verden. Beskyttelse mod solens farlige UV-stråler er derfor ekstremt vigtigt – også på golfbanen. Vi behøver ikke undgå solen eller golfbanen i tidsrummet mellem 12 og 15, hvor UV-strålingen har den højeste koncentration. Men ved at følge Kræftens Bekæmpelses solkampagne og de fire gode råd i kampagnen er vi med til at forebygge kræft.

Faktor 50: kr. 109,-
Faktor 30: kr. 99,-
Kan købes i Proshoppen fra i dag