Hjælp os med at få 200 kroner til at blive til 300.000 kroner 

Kære medlemmer og sponsorer,

Nu er det igen tid til at vi beder om en donation til klubben på kr. 200,-, således at vi kan opretholde vores status som almennyttig forening. Denne status betyder, at vi kan opnå momskompensation som vi forrige år blev godkendt til hos Skattestyrelsen. Pengene fra sidste år beløb sig til kr. 303.000,- i ekstra indtægt – penge der er altafgørende for foreningens økonomi og videreudvikling.

Status som almennyttig forening er baseret på, at der er minimum 101 medlemmer/samarbejdspartnere eller andre personer, der yder en gave på minimum kr. 200,-. Medlemmernes gaver vil som sidste år blive øremærket til gavn og glæde for klubbens medlemmer.

Som sidste år anmoder vi hermed om, at I deltager som gavegivere med et beløb på minimum kr. 200,-. Indbetaling skal ske på følgende måde:

  • Bankoverførsel til AAGK på reg. nr. 8117 og kontonr. 0001460778 (Nykredit)
  • Mobilepay på nr. 34050
  • Dankort-betaling ved personligt fremmøde i kontorets åbningstid

Det er af afgørende betydning, at du anfører gave og medlemsnr. i teksten / overførsel.

Gavebeløb på kr. 200 og op er fradragsberettiget på selvangivelsen og golfklubben sørger for indberetning til SKAT, såfremt du udfylder et ark på kontoret.

 

Vi trækker lod blandt alle gavegivere der har indbetalt inden den 10. juni om 2 x 2 VIP billetter i en “Sky Box” ved 18. green til Made in Himmerland (6. – 9. juli). Billetterne er doneret af NORLYS og kan ikke byttes eller konverteres til kontanter.

Ændring af medlemskategori

Ønsker du at ændre dit medlemskab for 2. halvår 2023 til en anden medlemskategori, skal sekretariatet have skriftlig besked senest den 1. juni. Dette fremgår af klubbens vedtægter § 8. Overskridelse af fristen accepteres ikke og ændringer eller udmeldelser der foretages efter 1. juni vil gøre sig gældende per 1. halvår 2024.

Foråret blomstrer 

Maj måned har været utrolig tør og vi er derfor utrolig lykkelige over at vi kan se en positiv udvikling af især vores fairways, som nu har fået meget glæde af vores nye fairwayvanding.
Vi kan også se på vores statistikker at belægningen på især 18-huls banen er utrolig høj og det er dejligt at se så mange medlemmer benytte klubbens faciliteter så flittigt. Men de mange medlemmer og gæster betyder også at vi alle skal være utrolig gode til at huske følgende:
– Bestil altid en starttid (gerne med andre) og husk at starttiden skal bekræftes inden påbegyndt runde (vi bruger denne statistik til banebelægning)
– Forsøg at følge spilletempoet på banen og luk gerne bolden bagved igennem hvis de spiller hurtigere
– Ret gerne 2-3 nedslagsmærker per green og riv altid i bunker efter dig
– Medbring gerne en af de sorte turfposer med græsfrø til turfs og husk at ligge den tilbage i én af turf-skraldespandende

Vi ønsker rigtig god fornøjelse på banen

Rejs med klubben til Praia del Rey i Portugal

Fra den 17. til 24. oktober kan du tag med Marcus Brown vores Chef Pro til Praia del Rey i Portugal.
Der er afrejse fra Aalborg Lufthavn og fra Lissabon er der en god times kørsel til golfresortet Praia del Rey.
Her venter én uges golfrejse med 3 runder på Praia del Rey og 2 runder på West Cliffs. I turen er der inkluderet morgen- og aftensmad samt træning ved Marcus. BEMÆRK kun få pladser tilbage.