Ændring af medlemskategori eller udmeldelse

Ønsker du at ændre dit medlemskab for kommende halvår, herunder ved ønske om udmeldelse eller konvertering til en anden medlemskategori, skal sekretariatet altid have skriftlig besked senest den 1. juni. Dette fremgår af klubbens vedtægter § 8. Overskridelse af fristen accepteres ikke og ændringer eller udmeldelser der foretages efter 1. juni vil gøre sig gældende per 1. halvår 2023.

Rododendron turnering

Søndag den 15. maj afholdte vi Rododendron Turnering med deltagelse af 77 fantastiske klubmedlemmer.
Vejrguderne viste sig fra sin bedste side, så det var et dejligt golfvejr.
Da alle deltagerne kom ind, havde Restaurant Jægerspris tændt op i grillen, så der var en dejlig stemning på terrassen.

Vinderne vandt de flotteste præmier fra Aalborg Proshop og Restaurant Jægerspris. De heldige og dygtige vindere var:

A-rækken blev vundet af Morten Stuhr med 39 point tæt efterfulgt af Lars Nyby på 2. pladsen med 38 point.

B- rækken blev vundet af: Niels Henrik Jensen med 36 point tæt efterfulgt af Anette Alban på 2. pladsen med 34 point.

C-rækken blev vundet af: Kate Birkemose med 42 point efterfulgt af Hanne Burholt på 2. pladsen med 39 point.

Turneringsledelsen takker for en dejlig dag i Aalborg Golf Klub.

ECCO TOUR

I uge 22 afvikles der Ecco Tour på sløjferne TeeJays Gul og Audi Rød. Mandag og tirsdag spilles der pro/am både formiddag og eftermiddag. Onsdag, torsdag og fredag afvikles den professionelle turnering hvor hele 154 spillere fra hele 12 nationer stiller til start. Fra Aalborg Golf Klub har vi følgende spillere repræsenteret:
Malthe Tandrup Laustsen
Magnus Krebs
Hamish Brown
Magnus Lohse Ingvardsen

Mentorer til vores begyndere

Vi mangler mentorer til at gå med vores nybegyndere, andre dage end onsdage hvor der er kaninklub. Vores begyndere og nye medlemmer har brug for den rette oplæring og et sundt kendskab til Aalborg Golf Klub og vi har derfor stort behov for al den hjælp vi kan. Kontakt sekretariatet hvis du har mulighed og interesse i at sætte tid af til at hjælpe og bidrage til et endnu bedre socialt klubliv.

Bekræftelse af starttider & sammenlægning af bolde

Vi henstiller til at medlemmer skal bekræfte sine tider i Golfbox. Tidsbestilling og bekræftelse af tider er et af de vigtigste redskaber for vores greenkeepere og deres arbejde på banen. Desuden er det eneste mulighed for administrationen at trække data ud for at se bookinger på banen. Disse data bruger administration og greenkeeper til at planlægge arbejde på banen, hvornår der kan planlægges arrangementer og meget andet. Vi håber derfor at I vil være behjælpelige med at lette en del arbejdsgange for klubbens ansatte. Desuden er det til glæde og gavn for medlemmer og gæster så de kan se hvornår der er ledige tider mm.
Vi vil desuden opfordre til at alle medlemmer bidrager til et forbedret socialt klubmiljø ved at bestille tider, hvor der måske allerede er en 1-bold eller 2-bold bestilt. På denne måde øger vi adgangen til banen og ikke mindst det sociale klubmiljø. Administrationen vil fortsat sammensætte bolde mellem 08:00 og 14:00 alle dage.

Golfmassage hos Zheng Qi By Grace

Et golfsving er en kompleks bevægelse – om man er nybegynder, amatør eller professionel golfspiller. Derfor har vores klubsponsor Zheng Qi-klinikken skræddersyet en særlig behandling til f.eks. golfalbue, frossen arm, blokeret skulder, dårlig ryg, lænd eller ben.
Klinikken tilbyder alle klubbens medlemmer 20% på første behandling og dernæst 15% på flere behandlinger.
Læs mere om nævnte medlemstilbud – HER