Sol, sommer, gratis pølser og en stor turneringssejr!!!

Sikke en periode vi har haft i AaGK. Sol, sommer og masser af (god?) golf på vort dejlige anlæg. Varmen har indfundet sig, og glemt er de kolde dage med regn, blæst, slud og alt for meget tøj. De gode temperaturer trækker mange spillere til anlægget – både medlemmer og greenfee spillere, og det betyder selvsagt at vi også kan se de første indikationer af slid på banen.
Vore greenkeepere har derfor igangsat vanding på anlægget, og vore nye sprinklere er derfor allerede i brug for at sikre anlæggets høje kvalitet. Det ser ud til vi nu går ind i en periode med lidt regn på vej – det er er godt nyt for planterne og græsset 🙂

Med så stor belastning på anlægget vil vi tillade os at minde jer om vore små huskeregler:

  • Ret nedslagsmærker op på greens – og tag gerne 2 🙂
  • Læg turf’s tilbage på fairways – eller tag en turfpose med rundt
  • Riv i bunkers
  • Luk hurtigere spillende bolde igennem og fyld boldene op

De kommende uger byder på opstart af de første Company Days – vi begynder med Audi Quattro Cup fredag 24. maj. Men det er faktisk ikke den første event vi har kørt med vore sponsorer i år… Læs mere herunder, hvor I kan læse om hvordan Dufferne fik sig en spændende aften…

Men hvad med de gratis pølser? Jo, det er allerede i morgen, lørdag 25. maj fra 11.30…

Trafikuheld ved krydset Jægersprisvej / Nørholmsvej

Vi har fået en mail og henvendelse fra Rasmus Holdt, som i maj var involveret i et trafikuheld i krydset for enden af Jægersprisvej. Det gik heldigvis ikke så slemt som det kunne have gjort, men pas på hinanden derude.

Henvendelse fra Rasmus Holdt, Aalborg, 11.05.24

Sæsonen er atter i gang for både cyklister og golfspillere, og hvor er det skønt. Mange har sikkert allerede oplevet et sammenfald mellem de gode og travle dage på golfbanen og de gode og travle dage på landevejen.

I tirsdags blev netop dette sammenfald tydeligt og endte desværre med en tur på akutmodtagelsen for cyklisten. Bilen kommer kørende på Nørholmsvej fra Aalborg og skal svinge til venstre ad sidevejen op mod Aalborg Golfklub. Bilisten ser ikke cyklisten, som i modsatte side af vejen kommer cyklende i retning mod Aalborg. Det bliver til et møde med bilens front og sidenhen asfalten.
 
Jeg er sluppet billigt. Bilisten samt forbipasserende tog hånd om ulykken med omhu, og jeg blev kørt til hospitalet. Fakta er, at den bløde trafikant taber, omend jeg med sikkerhed kan sige, at ulykken i særdeleshed også er grim og chokerende for bilisten.
 
Jeg håber, vi kan hjælpe hinanden med øget bevågenhed, særligt ved krydset her, så både golfspillere og cyklister kan komme helskindede hjem fra dagens motion.
 
Ønsker god sommer!
 
/Rasmus

Duffernes aften med Linde&Partners…

Nyt fra en af klubbens hovedsponsorer.

“Vi vil blot fortælle om vores gode oplevelse i klubben tirsdag den 7. maj 2024 med golfspil og middag sammen med 73 medlemmer af The Duffers. Vi er glade for at kunne deltage i de kommende arrangementer i The Duffers og vi var naturligvis glade for den store deltagelse i vores match Tirsdag, den 7. maj 2024. Der var for os mange kendte ansigter og vi fik efter en præsentation af vores investeringsresultater nogle gode drøftelser om aktieinvesteringer og forventninger sidst på aftenen. Vi fik præciseret, at vores forsigtige investeringstilgang har vist sin berettigelse de seneste år med et positivt afkast på ca. 9% om året de seneste 5 år. Linde & Partners er rådgiver for en børsnoteret investeringsforening tilgængelig for alle, store som små investorer, pensionsimidler, frie midler, vso og selskabsmidler, vi kan håndtere alt. Indenfor aktieinvesteringer såvel som på golfbanen er det godt med en stabil tilstedeværelse – pludselige udfald kan ramme en hårdt 🙂

Vi er glade for at komme i Aalborg Golf Klub og derfor er vi også hovedsponsor her i forhåbentlig mange år – man er jo langsigtet.”

På vegne af Linde & Partners, Jesper Linde.

Finn Tolborg fra The Duffer’s udtaler:

“Tirsdag den 7. maj var en stor dag i The Duffers, idet vores 2 nye medlemmer i The Duffers – Claus og Jesper Linde –  havde tilbudt at stå for hele arrangementet.

Jeg havde aftalt med kundechef Jesper Linde, at
  • matchen tirsdag den 7. maj hedder “Linde & Partners match”  
  • “Linde & Partners” sponsorerer fællesspisning (mad og drikkevarer) 
  • “Linde & Partners” får lejlighed til at præsentere sig under fællesspisningen 

Vi var med til et arrangement, hvor vi ikke selv skulle have pengene frem til middagen, samtidig med at vi fik mulighed for at stifte bekendtskab med et succesfyldt Aalborgensisk kapital/investerings firma.

Arrangementet faldt i rigtig god smag hos medlemmerne, idet 73 deltog i match og spisning. Og vi fik alle et godt indblik i, hvad Linde & Partners beskæftiger sig med.

En del af medlemmerne havde allerede investeret i Linde & Partners, og mon ikke nye investorer er på vej efter den interessante præsentation af Linde & Partners…”

Kom og se golf – vi byder på pølser på terassen!

I forbindelse med hjemmekampe i Danmarksturneringen for klubbens 1. hold for hhv. herre og dame, har sportsafdelingen sørget for, at der bliver tændt op i grillen. For dem der har lyst til at komme ud og se klubbens bedste spillere og (forhåbentlige) kommende stjerner spille for klubben, er der nu mulighed for, at få pølser og brød fra grillen. Pølser og brød er sponseret af Spar Nord Bank og leveret af restauranten og er gratis efter ‘først til mølle princippet’. Der er købt rigeligt ind, så vi forventer der er til alle 🙂 Dagen igennem kan der købes drikkevarer og andet forplejning i restauranten. Man vælger helt selv om man vil følge de samme spillere rundt på banen, eller stå det samme sted og se de forskellige spillere på klubbens hold. 

Vi starter grillen op på lørdag 25. maj kl 11.30….

Nordic League sejr til Malthe Tandrup Laustsen

I denne uge løb Gamle Frederiksstad Open af stablen, og efter en forrygende finalerunde i 66 slag (-6) med en Hole in One undervejs, kunne Malthe hæve pokalen og sikrede sig derved sin første sejr på Nordic League.

Malthe udtaler sig til os:
“Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg har vundet min første professionelle turnering. Spillet har ikke været så godt de sidste par år, så det er virkelig en forløsning at få en sejr. Det er jo også dejligt, at alle de mange timers træning og hårdt arbejde endelig bærer frugt.

Jeg har spillet godt hele ugen, specielt de sidste to dage, hvor mine slag mod green og en rigtig varm putter, gjorde at scoren var lav nok til at vinde under svære betingelser. Det var selvfølgelig også et kæmpe plus, at jeg lavede Hole in One undervejs. Et slag som var med til at jeg vandt turneringen med to slag.

Min Hole in One var på et 163m par 3 hul, der går lidt ned af bakke og spillede i modvind på dagen. Jeg slog et perfekt 8 jern, som lander en meter fra hullet og ruller lige så stille i. Da jeg så bolden forsvinde, jublede mine medspillere og jeg med kæmpe High Five!”

Vi ønsker Malthe stort tillykke med sejren.

Læs hele nyheden her..
Billedet er lånt fra Danish.Golf

Nominering til Danmarks Bedste Golf Klub!!!

Aalborg Golf Klub er igen i år nomineret til Danmarks Bedste Golf Klub ved World Golf Awards. I flere år har vi været nomineret, men vi har endnu til gode at vinde i kategorien. De nominerede i år er:

– Aalborg Golf Klub
– Esbjerg Golf Klub (Marbæk)
– Holstebro Golf Klub (Skovbanen)
– Lübker Golf (Sand / Sky)
– Silkeborg Golf Klub
– Simons Golf Club
– The Scandinavian (Old Course)

Der kan stemmes frem til 6. Oktober, så husk at invitere venner, familie, bekendte, golf makkere og alle andre til at stemme 🙂

Du kan levere din stemme lige her!