Nyhedsmail – 13. Oktober.

Kun en uge siden sidste opdatering, er det igen tid til lidt nyt fra AaGK. Vi har i den forløbne uge fået afviklet et enkelt arrangement for vore sponsorer, der på en vindblæst fredag kæmpede sig rundt på 27 hullers Ryder Cup format, der har været afslutningsturnering og andre aktiviteter.

Greenkeeperne har arbejdet videre med topdressing, udbedring af skader på fairways og andre opgaver, så der er generelt høj aktivitet på banen. Også i Restaurant Jægerspris er fortsat stor aktivitet – senest med Vinsmagning. Følg med på https://restaurantjaegerspris.dk/ eller kom forbi i Klubhuset og hør mere om de kommende aktiviteter.

Det er dog med beklagelse vi også må meddele en fratrædelse, idet Ulla Gade har valgt at opsige sin stilling som Golf Sekretær. Læs mere herunder for mere information.

Vi ses i Klubben.
Med venlig hilsen
Teamet i Aalborg Golf Klub

Afslutningsturnerningen:

I Oktober fik vi afviklet årets sidste officielle turnering – Afslutningsturneringen sponsoreret af Audi Aalborg.
80 spillere deltog i turneringen, som i år var en holdturnering (Best Ball) – og med roligt vejr var der lagt op til gode scores på et anlæg i topform.

Nærmest flaget:
Gul 2 : 1,89 m – Jan Laursen
Rød 6 : 0,39 m – Jonas Laursen

Holdscore:
1. De Flotte – 46 point
2. Bjerring / Jensen – 45 point
3. Thorndal / Thorndal – 45 point
4. Bengaard – 44 point
5. Laursen / Laursen – 43 point
6. Hard Hitters – 43 point
7. Todberg / Søgaard – 42 point
8. Kristensen / Kristensen – 41 point

Et stort tillykke til alle vinderne, og en stor tak til alle der har deltaget i turneringer i årets løb. Vi glæder os til næste år, og ser frem til at møde jer alle (og forhåbentlig flere) i kommende turneringer. Tak til de mange der har besvaret vores spørgeskema om turneringsønsker, det giver os et godt grundlag for at tilpasse turneringsudbuddet næste år.

Med venlig hilsen
Turneringsudvalget

Internet i Klubhuset

Der har længe været udfordringer med WiFi i klubhuset, ligesom vi har slidt med en generelt langsom forbindelse også på kablede forbindelser. Norlys har i den forbindelse tilbudt at opgradere vores trådløse netværk samt lave en generel gennemgang af forbindelsen ind i Klubhuset.

Denne gennemgang og opgradering fik vi gennemført Onsdag 11. Oktober, og det har betydet en signifikant opgradering af hastigheder og netværksstyrke. I klubhuset kan I nu få forbindelse via det nye AAGK_Guest, som er et åbent netværk for jer og vore gæster. Her vil I opleve markant bedre forbindelse og hastigheder end tidligere, og vi håber vi dermed har løst de problemer I tidligere har oplevet.

Ny Klubsekretær

Det er med beklagelse vi har modtaget besked fra Ulla Gade om, at hun pr 31. December ønsker at fratræde sin stilling som Golf Sekretær i Aalborg Golf Klub. Ulla har et ønske om at flytte til Midtjylland, og både hende og hendes mand er nu ved at klargøre dette skridt.

Ulla har over de seneste år leveret en stor og utrættelig indsats for AaGK, og det er trist at lade en så stor kapacitet og personlighed forlade klubben. Vi har imidlertid stor forståelse for Ulla’s beslutning og ønsker både hende og Søren alt held og lykke i fremtiden.

Ulla udtaler:
”Kære medlemmer i Aalborg Golf Klub

Jeg og min mand Søren har taget en stor beslutning. Vi ønsker at flytte nærmere vores børn og børnebørn og derfor har jeg valgt at opsige min stilling i Aalborg Golf Klub. Det har været en utrolig svær beslutning, da jeg er så glad for mit arbejde. Samarbejdet med Greenkeepere, Restaurant Jægerspris og især Proshoppen har jeg sat stor pris på og sidst men ikke mindst udvalgsmedlemmer og bestyrelse. Denne sæson har jeg også fået et tættere samarbejde med nogle af sponsorerne, hvilket jeg har sat stor pris på.

Jeg kommer til at savne mange af jer medlemmer for I har virkelig været helt fantastiske.
Tak alle sammen.”

På vegne af Klubben, Ansatte, Bestyrelsen og egne vegne vil vi gerne udtrykke en stor tak til Ulla for hendes indsats som Golf Sekretær, og ønsker hende alt godt fremover. Det har været en stor fornøjelse at have Ulla i klubben, og hun vil blive savnet.

Vi har påbegyndt arbejdet med at finde en afløser, og vil informere jer alle efterhånden som processen skrider frem. Jobopslaget vil fremkomme her på siden, og må selvsagt gerne deles i jeres netværk.

Glemte sager

Vi har i starterhuset en del glemte sager, men der er også et par ejendele af lidt større værdi. I Sekretariatet har vi således 2 kikkerter, 2 vielsesringe, yderligere en ring, samt en bilnøgle der afventer afhentning.

Ønsker du ændringer af dit medlemskab?

Husk, at hvis du ønsker at ændre dit medlemskab for 1. halvår 2024 til en anden medlemskategori, skal sekretariatet have skriftlig besked senest den 1. december. Dette fremgår af klubbens vedtægter § 8. Overskridelse af fristen accepteres ikke og ændringer eller udmeldelser der foretages efter 1. december vil gøre sig gældende per 2. halvår 2024.