• Formidling af nyheder
  Hvis ikke I allerede har bemærket det, så vil de fleste nyheder fremadrettet publiceres her på hjemmesiden. Det giver øget trafik på vores hjemmeside, samtidig med at vi til dels går væk fra brugen af Facebook. Desuden er der øverst på hjemmesiden kommet en orange “bjælke”, der altid vil blive opdateret med den aktuelle banestatus.
  Til de der benytter sig af Facebook vil vi fortsat dele de vigtigste nyheder, kampagner og tilbud. Bemærk dog at dette også betyder deling af indhold fra Proshoppen og restauranten.
 • Restaurant Jægerspris forlænger samarbejdet
  Det er med stor glæde, at vi kan meddele at vores forpagtere har forlænget samarbejdet med golfklubben, og at vi derfor fortsat kan nyde godt af den gode mad fra Mike og hans team.
  Restauranten er en væsentlig del af vores golfklubs miljø og sociale omdrejningspunkt. Det er her vi mødes og afregner en vinder-øl, og det er her vi afrunder vores golfoplevelse over et godt måltid mad.
  Samtidig mener vi, at samarbejdet giver mulighed for at vores medlemmer med stolthed kan invitere familie, venner, forretningspartnere og potentielle nye golfspillere på et lækkert måltid mad i klubben.
  Aftalen er forlænget med fire år og det giver os mulighed for, at begge parter kan investere i en opgradering af faciliteterne. Det betyder bl.a. at vi fremadrettet kommer til at kunne afvikle flere arrangementer
  samtidig i lokalerne – så der både er plads til medlemmer og gæster.
 • Tidlig kontingentbetaling
  Vi vil fortsat slå et slag for alle jer der ønsker at hjælpe klubben økonomisk med tidlig kontingentbetaling. Det er ikke peanuts det drejer sig om i rentebesparelser, og disse penge er bedre givet ud i klubbens videre udvikling og fremtidige planer om forbedring og opgradering af Aalborg Golf Klub.
 • Sponsor arrangementer 2022
  Først og fremmest skal der lyde et stort TAK til de mange sponsorer der støtter Aalborg Golf Klub og fortsat ønsker at være en del af ét af Aalborgs stærkeste netværksgrupper. Uden jeres bidrag ville vi ikke være den samme forening!
  I 2022 har vi et utroligt spændende eventprogram for de sponsorer der er med i AaGK VIP Club. Vi byder bl.a. til Kampen om Jylland, som er en nyoprettet turnering blandt erhvervsgrupperne i Aalborg, Silkeborg, Holstebro og Esbjerg. Ønsker du og din virksomhed at høre mere om vores sponsorpakker og arrangementer, så kontakt Nicolaj i sekretariatet.
 • Podcast “Spil Med” har deltagelse af greenkeeper Jesper Brandt
  Golfklubbernes vilkår inklusiv vores egen er i forandring. Hvad kommer dette til at betyde i fremtiden? Det spørgsmål er vores greenkeeper, Jesper blevet stillet i DGU’s seneste podcast. Lyt med her
Vi ønsker alle medlemmer en Glædelig Jul og et godt nytår. Vi siger TAK til alle medlemmer for sæsonen 2021 og glæder os til at gense alle i 2022! 
De bedste hilsner fra Sekretariatet