Et af klubbens ældste medlemmer er død 30. dec 2016 i en alder af 92 år.
Aksel blev medlem i begyndelsen af 1950'erne  og har således været aktiv i over 60 år.
Samtidig begyndte hans daværende kone, Bjørg Dam, som blev klubmester 9 gange og spillede på damelandsholdet. Selv vandt Aksel klubmesterskabet i 1966.
Aksel var een af initivtagerne til herrernes " Torsdagsklub", som ved starten i 1955 hed "Tirsdagsklubben". Den var ret forskellig fra nu, på den måde, at medlemmerne arbejdede til 17.30-18.00 og tidligste start derfor var kl. 18.00.
Matchen gik således kun over 18 huller i de lyseste sommeraftener- resten af sæsonen spillede man 9 huller. Præmierne var "Golden Lion"- guldøl, som Aksel personligt hentede hver gang på "Urban" byens store bryggeri på Hobrovej.
I sine ældre år fik Aksel problemer med helbredet. En grim knoglecancer medførte, at det ene ben måtte amputeres, men med en buggy til rådighed og en protese kunne golfspillet genoptages, dog med det lille problem, at det blev umuligt for ham at gå ned i sandet i bunkers. Medspillerne lod ham få bolden lagt ud, og sådan gik det fint igen i hårde kampe om points og øl i selskab med "onsdagstandlægerne". Den klub havde Aksel spillet i siden 60'erne, hvor bl.a. Knud Rasmussen, Henning Thomsen, Ib Bornæs, Jens Kofoed, Carl Erik Andersen, Bent Pedersen gav navn til denne meget levedygtige " klub i klubben".
Aksel oplevede at have sølvbryllup med først Bjørg og dernæst med Birte Fuglsang-Dam, som i 42 år trofast var hans gode skikammerat og medspiller på golfbanen, og som tog sig af ham med stor tålmodighed og kærlig pleje i hans sidste svære år. 
Vi vil savne Aksels karske humor.

Æret være Aksels minde.
Bjørn Ejerskov