Landsholdskok til Aalborg Golf Klub

Aalborg Golf Klub bortforpagter restauranten

Det er vores ambition at skabe den førende golfklub i Nordjylland og derfor har bestyrelsen valgt at borforpagte restauranten i løbet af august udfra et ønske om at fokusere mere på vores kernedrift.

Det er bredt anerkendt, at næstefter baneanlægget er restauranten i en golfklub den vigtigste faktor for medlemmers og gæsters trivsel. Vi skal derfor som klub være attraktive på alle parametre, og her tæller restauranten tungt i regnskabet.

Birgitte Nymark, Formand for Aalborg Golf Klub udtaler ”Det har ikke været rentabelt for klubben at drive restauranten selv og derfor glæder vi os til at overdrage restauranten til en dygtig kok, som qua sin erfaring vil sætte nye standarder.  Vi anser det at have en god medlemsrestaurant som en særdeles vigtig del af vores strategi og vi er sikre på at vi har fundet en løsning som fastholder Aalborg Golf Klubs niveau fremadrettet.

Aalborg Golf Klub har indgået aftale med Mike Simonsen, som nu skal stå i spidsen for restauranten i Aalborg Golf Klub.
Mike er udlært fra en fiske- og skaldyrsrestaurant i Aarhus, og brænder for det klassiske håndværk og den gode smag. Han har ligeledes i en årrække været på det danske kokkelandshold.

Mike Simonsen har en bred erfaring indenfor restaurationsbranchen, hvilket har givet ham de relevante kompetencer til nu at kunne overtage driften af restauranten. ”Som køkkenchef er det min fornemmeste opgave, at sørge for, at gæsterne får en god madoplevelse. Det vil derfor være mit fokus at tilbyde den bedste kvalitet og yde en udsøgt service for klubbens medlemmer”, udtaler han

I forbindelse med bortforpagtningen af restauranten overdrages medarbejderne til det nye set-up, og i den forbindelse skal der rettes en stor tak til Chris Venøbo og øvrigt restaurantpersonale, som har haft en vanskelig opgave og efter omstændighederne har gjort det utrolig flot.

Christian Balsby, golfmanager i Aalborg Golfklub er begejstret ved udsigten til Mike Simonsen som køkkenchef og forpagter, og udtaler: ”Vi glæder os til at overdrage restauranten til Mike som vil bidrage til at Aalborg Golfklub også på det gastronomiske plan fastholder sit høje niveau. Vi er sikre på at Mike kan løfte opgaven, i et sådant omfang at det harmonerer med ledelsens- og bestyrelsens ambitioner for fremtiden”.

Restaurant Jægerspris
Restauranten i Aalborg Golfklub vil fremadrettet bære navnet Restaurant Jægerspris. Udover a la carte-retter kommer Restaurant Jægerspris til at tilbyde både takeaway, selskaber og weekendbrunch. Hovedfokus vil dog stadig være at servicere klubbens medlemmer, samt sikre den altid gode oplevelse.

I løbet af nogle dage åbnes det nye website www.restaurantjaegerspris.dk, hvor det ligeledes vil være muligt at læse mere om blandt andet koncept og menukort.

For yderligere information kontakt venligst:
Forpagter: Mike Simonsen hoegh95@gmail.com
Golfmanager: Christian Balsby christian.balsby@aalborggolfklub.dk
Bestyrelsesformand: Birgitte Nymark formand@aalborggk.dk

Del det!