Som det formentlig er jer bekendt har vi i øjeblikket i golfklubben mindre end halvdelen af sædvanlig bemanding i greenkeeperstaben til rådighed.

Derfor udsender jeg som koordinator for det frivillige arbejde i Aalborg Golf Klub dette nødråb efter samtaler med vores nye chefgreenkeeper, Jesper Brandt.

For at Jesper kan have en præsentabel bane klar til Åbningsmatchen den 8. april, vil det være afgørende vigtigt, at han også kan disponere over en række frivillige medlemmer inden da. Opgaverne er især oprydning, opsamling og rivearbejde på banen. Arbejdet tænkes udført mandag den 26.3. til onsdag den 28.3. samt tirsdag til fredag i ugen efter i tidsrummet 8-15.

Har du mulighed for at deltage med din arbejdskraft i nogle timer én eller flere af disse dage, bedes du snarest give besked til undertegnede på sms (22174644) eller mail (thorkild.b.joergensen@gmail.com). Eventuelt kan du også give besked til klubbens kontor. Angiv venligst dine mulige indsatstidspunkter.

Denne appel er rettet til ALLE klubbens medlemmer – både de i forvejen frivillige og alle øvrige.

Med mange venlige hilsner

Thorkild B. Jørgensen

Koordinator for det frivillige praktiske arbejde