Aalborg Golf Klub kan med stor glæde og tilfredshed meddele, at Danske Banks hovedsponsorat er blevet genforhandlet og fornyet for 2017. Dermed lægges der endnu en periode til det tætte samarbejde, der indtil nu har varet i 15 år.

Forhandlingerne om en forlængelse er foregået henover vinteren, og på en kølig, men dejlig solrig dag blev kontrakten underskrevet.

Chris Kjeldsteen, Dorthe H Jensen og Lars Hedebrandt underskriver kontrakten

”Som hovedsponsor er Danske Bank et naturligt omdrejningspunkt i det netværk, der knytter sig til Aalborg Golf Klub. Derfor er vi utrolig stolte og taknemlige for den tillid og opbakning Danske Bank viser klubben”, siger Golfmanager Dorthe H Jensen og tilføjer: ”golfklubben og Danske Bank har meget til fælles. Vi ønsker begge at være de bedste spillere på markedet og skabe værdi for vores spillere/kunder. Derfor ser jeg Danske Bank som et godt og stærkt match for Aalborg Golf Klub”.

Også i Danske Bank er der tilfredshed med aftalen.

” Vi har med dette samarbejde et godt fundament til at komme i både kontakt og dialog med vores eksisterende og nye kunder.”, udtaler Lars Hedebrandt. Han tilføjer, at Danske Banks engagement i Aalborg Golf Klub bruges til pleje af bankens kunder og deres netværk:

”Mange af vores ledere og medarbejdere spiller golf, og herude i fantastiske omgivelser har de mulighed for at mødes uformelt med relevante forretningsforbindelser. Kendetegnende for golfspillet er, at en runde tager flere timer, hvor man sagtens kan nå at udveksle tanker, informationer og forretningsideer undervejs”.

Lars Hedebrandt har i øvrigt lagt vægt på at aftalen er en samarbejdsaftale, der bygger på ”noget for noget”.

”Vi bruger også klubbens faciliteter som en alternativ og lidt mere afslappet mødeadresse, når det giver mening, fx til interne kursusdage og til firmadage, hvor vi inviterer vores forretningsforbindelser. Det kan også være et seminar, hvor fx Danske Invest kommer og fortæller om mulige investeringsmuligheder med efterfølgende hyggelig golf, hvor alle deltagere samtidig har mulighed for at netværke.”