Bjørn Ejerskov udnævnt til æresmedlem

I forbindelse med klubbens ordinære generalforsamling i tirsdags havde bestyrelsen indstillet, at Bjørn Ejerskov blev optaget som æresmedlem i Aalborg Golf Klub.

Forslaget blev vedtaget med applaus og Aalborg Golf Klub kan dermed byde velkommen til sit blot 4. æresmedlem.

Om Bjørn kan det bl.a. nævnes, at han har været medlem af Aalborg Golf Klub siden 1946, repræsenteret klubben som såvel elitespiller som landsholdsspiller samt har modtaget DGUs sølvur i 1956 for sin indsats for Dansk Golf.

Det er de færreste der kan prale af at være loyale over for én golfklub i hele sit liv, men det er ikke desto mindre, hvad Bjørn har præsteret. Vi byder i klubben Bjørn velkommen som æresmedlem og bringer et par enkelte billeder fra overrækkelsen, hvorefter Bjørn holdt en flot tale.

Del det!