Banestatus for uge 8

Kære medlemmer og gæster i Aalborg golf klub

Vi har den seneste tid fået utroligt store vandmængder på anlægget. Faktisk mere end vi nogensinde har set. Derfor vil vi opfordre vores medlemmer til at færdes ekstra forsigtigt på banen. Bruge måtter eller tee bolden op på fairway. Undgå gerne at færdes i våde områder og sørg for at ligge turf tilbage i slagmarkerne igen.

Indtil vejret igen byder på længerevarende tørvejr vil det kun være muligt at bruge buggy på blå sløjfe. Gul er åben for spil men ikke for kørsel med buggy. Rød sløjfe er fortsat lukket.

Vi håber på at vi snart får noget tørvejr, så vi kan få banen køreklar til sæsonstart. De gode nyheder er at vores plejestrategi frem mod vinter i 2019 er lykkedes rigtig godt. Vores Greens-områder, teesteder og fairways er i rigtig god kondition. Og dræningen af disse områder fungere rigtig godt.

Så nu mangler vi bare noget sol og sommer så vi kan få sparket gang i en fed sæson 2020.

Del det!