For to uger siden blev klubbens slagspilsmestre fundet, og som noget gik de 16 bedste damer og herrer videre til hulspilsmesterskaberne, som blev afviklet i den forgangne weekend.
Der blev spillet uden handicap og fra backtee, så for nogle af deltagerne har det helt sikkert være en større mundfuld.

I damerækken var det desværre ikke muligt at fylde samtlige 16 pladser ud, men det blev alligevel til en spændende turnering, hvor 2 af førsteholdsspillerne, Julie Carslund Kristensen og Lise Berendt, skulle møde hinanden. Lise vandt slagspilsrækken for 2 uger siden, og var derfor, og på grund af afbud, seedet hele vejen til semifinalen. Her mødte Lise Berendt Julie Daugård, som blev slået med 2&1. Julie Carslund Kristensen spillede en enkelt indledende kamp mere end Lise. Vejen gik således forbi Isabella Brøgger-Andersen og Emilia Trend Poulsen, inden det var tid til finalen søndag den 24/9 kl. 13.07. Finalen blev ganske tæt, men i sidste ende var det slagspilsmesteren Lise Berendt, som også snuppede hulspilstitlen med cifrene 2&1. Lise har således i år vundet løbende hulspil, slagspilsmesterskabet og hulspilsmesterskabet. Stort tillykke med det, og tillykke til Julie med andenpladsen.
I herrerrækken blev det også til et finaleopgør mellem nr. 1 og 2 fra slagspilsmesterskabet, men i denne række var der endnu mere spænding end i damerækken. Hamish Brown nåede til finalen via sejre over Georg Boni, Andi Madsen og Kasper Johansen. I kampen mod Kasper vandt Hamish kampen på 1. omspilshul, så det var ganske tæt! Kristian Carslund Kristensen slog på sin vej til finalen Henrik Leon Andersen, Jonas Laursen samt Lasse Lock. Der blev ikke ligefrem sparet på spændingen i finalen, hvor vi igen måtte ud i omspil. Her trak Hamish det længste strå, igen på 1. omspilshul, og kunne således lade sig kåre som dobbelt klubmester. Stort tillykke til Hamish og også rigtig stort tillykke til Kristian med det gode spil og andenpladsen.

Se den samlede oversigt over årets klubmestre lige her: Klubmesterskaber 2017