Af. Pressemeddelelse

For første gang kommer ECCO Touren til Aalborg Golf Klub.  Det sker fra 3. til 7. juni 2019, hvor de største golftalenter fra Danmark og resten af Skandinavien dyster om Thisted Forsikring Championship 2019.

Thisted Forsikring Championship er del af ECCO Touren, som er en tour for Danmarks og Skandinaviens allerstørste golftalenter, og den rangerer lige under den europæiske Challenge Tour.

Brian Vester, PR ansvarlig for ECCO Tour udtaler:
“Aalborg Golf Klub er én af Danmarks ældste og mest anerkendte golfbaner, og det er dejligt, at ECCO Touren endelig – og for første gang nogensinde – skal dertil. Vi så ved Made in Denmark Challenge, at både bane og klub er gearet til en stor turnering, og jeg er sikker på, at Thisted Forsikring Championship 2019 bliver en god oplevelse for alle. Det gælder spillere, ECCO Tourens sponsorer og de af klubbens medlemmer, der bliver involveret som enten frivillige eller som skal spille Pro-Ams”.

Begejstringen deles af formanden for Aalborg Golf Klub, Birgitte Nymark
”Vi glæder os meget over at skulle lægge bane og faciliteter til Ecco Touren. Aalborg Golf Klub har i gennem mange år fostret mange af de største golftalenter i Danmark og været en fast bestanddel af toppen af dansk golf, så det er naturlig for os at skulle byde velkommen til fremtidens golftalenter. I Aalborg Golf Klub arbejder vi målrettet med at gøre klubben, banen og faciliteterne blandt de bedste i Danmark og vi glæder os til at give en god og udfordrende golfoplevelse for både pro’er og deltagere i pro/am turneringen”.

For de bedste golfspillere i Skandinavien er det på ECCO Touren, at talenterne begynder deres professionelle karriere og indleder jagten på det overordnede mål – en plads på European Tour. Gennem de sidste mange år har ECCO Touren har fornøjelsen af en række talenter, som man hurtigt har sendt videre i systemet. Det gælder blandt andre Thorbjørn Olesen, Morten Ørum Madsen, Lucas Bjerregaard, Jeff Winther, Joachim B. Hansen, Jeppe Huldahl, Lasse Jensen, Kristoffer Broberg, Tapio Pulkkanen og mange flere dygtige spillere.

Om Aalborg Golf Klub

Aalborg Golf Klub blev stiftet i 1908 og er dermed Danmarks næstældste golfklub. I dag er Aalborg Golf Klub Nordjyllands største golfklub og en moderne klub med over 1600 medlemmer og mange interne klubber.
Banen er beliggende smukt let kuperet terræn med søer og skov tæt ved Limfjorden. Klubben har været vært for flere mesterskaber, senest Made in Denmark Challenge i 2016, og har en organisation, der professionelt kan bidrage med gode oplevelser, store som små.
Aalborg Golf Klub tilbyder medlemmer og gæster en god og udfordrende golfoplevelse uanset golfhandicap. Golfbanen og træningsfaciliteterne er blandt Danmarks bedste, og klubhus og restaurant danner sammen med klubbens serviceniveau rammen om den gode oplevelse.

———————————————–

Yderligere information kontakt:
Formand for Aalborg Golf Klub Birgitte Nymark
E-mail: formand@aalborggk.dk