Vi indfører fra 1. juli 2017 differentierede priser på vores greenfee. Du har måske også hørt det omtalt som Yield management eller Revenue Management. Vi begynder denne øvelse med en simpel rabatstruktur. Det betyder bl.a. at du vil kunne se på tiden i tidsbookingssystemet, hvad lige præcist den tid, du vil købe koster både som et beløb og som en farve. Er du medlem skal du naturligvis ikke lige pludselig til at betale. Du har de rettigheder du altid har haft.

Foreløbig er der rabatterede priser på tider efter kl. 14 i weekenderne, og differentieringen indføres i et forsøg på at sprede efterspørgslen fra især greenfee gæster, hvilket vil komme klubbens medlemmer til gode.

Et nyt system kræver altid justeringer og tilvænning. Vi håber dels på forståelse for begyndervanskeligheder og på feedback, hvis man opdager utilsigtede effekter.