Midt i sommervarmen kan Aalborg Golf Klub med stor glæde meddele, at Danske Bank har forlænget sin sponsoraftale. Det vil dermed sige, at det gode samarbejde fortsætter endnu en sæson.

Danske Bank står bag Aalborg Golf Klub som hovedsponsor, og er en vigtig del af klubben. Golfmanager Dorthe H Jensen fortæller: ”Vi er glade for enhver opbakning til klubben, men vi er ekstra stolte, når vores hovedsponsor ønsker at forlænge samarbejdet. Det tætte samarbejde skaber stor værdi for klubben og medvirker til klubbens løbende udvikling”.

Områdedirektør Lars Hedebrandt supplerer med at Danske Bank blandt andet benytter sponsoraftalen til kundepleje, samt til at udbygge og pleje vores og kundernes netværk. En runde golf kan give anledning til at udveksle tanker, erfaringer og ideer. Lars Hedebrandt tilføjer yderligere, at golfklubbens flotte faciliteter også giver en behagelig mulighed for at invitere kunder og forretningsforbindelser til en alternativ mødeadresse, hvor der kan udveksles faglige erfaringer på såvel erhvervs- som privatområdet.

Dorthe H Jensen, Lars Hedebrandt og Birgitte Nymark

Danske Bank har været en god samarbejdspartner igennem de sidste 16 år, og det vidner om en høj loyalitet overfor golfklubben, som er værdsat.

Formanden i Aalborg Golf Klub Birgitte Nymark udtaler: ”Samarbejdet mellem Danske Bank og Aalborg Golf Klub er stærkt. Desuden fremmer samarbejdet den fortsatte positive udvikling, der er i gang i Aalborg Golf Klub”. Birgitte Nymark supplerer med at ”Aalborg Golf Klub har et øget fokus på sponsorer og med et nyt kommende sponsorkoncept, er der nye eksponeringsmuligheder for nuværende og kommende sponsorer”.

Vi ser frem til at tage imod Danske Bank og deres gæster i løbet af sæsonen 2018.